Jak a proč ovládat myšlenky

 

Čím dál častěji se setkávám s tím, že lidé mají problémy spíše ve vlastních myšlenkách, než v realitě. Proto je dobré si uvědomit, nad čím vlastně opakovaně přemýšlíme. Protože to ve svém životě prohlubujeme.

Ovládání svých myšlenek může mít mnoho dalších pozitivních vlivů. Pomáhá to zlepšit koncentraci, snižuje to stres a úzkost a umožňuje nám to efektivněji řešit problémy a tvořit svůj život. 

Benefity

1. Snížení stresu a úzkosti: Ovládání negativních myšlenek a emoční regulace sníží úroveň stresu a úzkosti.

2.Posílení pozitivního myšlení: Ovládání myšlenek může pomoci podporovat pozitivní a optimistický přístup k životu a tvoří naši realitu i budoucnost.

3.Zlepšená koncentrace: Kontrola nad vlastními myšlenkami vám umožní lépe se soustředit na úkoly a zvýší produktivitu.

4. Emoční stabilita: Získání kontroly nad myšlenkami vám umožní lépe se vyrovnávat s emocemi a reagovat víc uvážlivě.

5. Evoluce: Rozvíjíme se, místo abychom stáli na místě nebo se točili v těch stále stejných vzorcích (!)

Tyto benefity mohou přispět k celkovému duševnímu i fyzickému zdraví a kvalitě života.

Další články

Vykresli to ze sebe ven

Vykresli to ze sebe ven Obrázek výše zachycuje – světe div se – vztek a bezmoc.  A je zřejmé, že vůbec nejde o výsledek, ale o to, že proběhl proces kresby. Velmi rychle se mi ulevilo...

Jak Terapie Cesta pomáhá dětem

Jak Terapie Cesta pomáhá dětem Střípky konkrétních příběhů Dnes mám pro vás několik konkrétních příběhů z vlastní praxe. Týkají se toho, jak Terapie Cesta pomohla dětem. Všechny příběhy mají...

Schopnost mozku se změnit

Tato schopnost je vrozená a nazývá se neuroplasticita.  Je možné ji definovat jako  schopnost mozku přizpůsobovat se a měnit se v průběhu času. Jedná se o proces, při kterém se mozkové buňky (neurony) mohou přizpůsobovat a reorganizovat, což umožňuje učení, paměť a adaptaci na nové podněty a prostředí. Tato schopnost je pro člověka klíčová.

Nové synaptické obvody mezi neurony v mozku tvoříme díky učení a díky zkušenostem a prožitkům.

Když se něco učíme, stavíme na předem vytvořených synaptických obvodech obvody nové. Nejlépe si pamatujeme to, kde figuruje nějaká emoce, a pomocí asociace tvoříme nové neurální sítě, jejichž zapamatování prohlubujeme jak jinak než opakováním. Mohou se nám takto například propojovat určité vzpomínky, lidé, místa a pocity. 

Jakmile na něco opakovaně myslíme, dokola si to přehráváme, neurony v mozku se začnou aktivovat (pálit) a na synapsích se uvolňují chemické látky, které jim umožňují zformovat silnější spojení.  Neurony, které spolu pálí opakovaně, se tedy propojují pevněji, což v realitě znamená, že to, na co opakovaně myslíme, se v našem mozku upevňuje. 

To, čemu se věnujeme opravdu intenzivně, má potom v našem mozku specializované neurální sítě. Tyto neurální sítě se nám tvoří i po nepříjemných zážitcích, třeba nehodách. Je to proto, že na ně myslíme opakovaně, jsou spojeny s emocí, a stala se z nich tak trvalá vzpomínka. 

 

Určitě se vám někdy stalo, že vás vaše mysl odvedla automaticky z myšlenky A do myšlenky B, aniž byste si toho všimli. Je to totiž ten nejjednodušší – nevědomý způsob myšlení. 

Příklad: 

Vaše děti neustále něco potřebují a chtějí něco kupovat. Možná máte aktuálně hluboko do kapsy. A tak vždycky, když začnou něco chtít, začnete se cítit ve stresu, tělo se nahrbí, vy začnete být podráždění a hlavou vám jedou myšlenky typu: ,,Musím platit tohle a tohle a tamto a nevím, kdy mi přijdou peníze… Co když to nezaplatím… Skončím na ulici jako bezdomovec… “ A cítíe se děsně.

Pak se možná taky někdy probudíte a místo, abyste byli vědomí a spokojení v pohodlí peřiny a vychutnali si to, začnete myslet na to, co vás dnes nekomfortního čeká, jak to bude nepříjemné a tak dál a dál… 

Nebo třeba když potkáte někoho, kdo je podobný člověku z vaší minulosti, se kterým to neskončilo zrovna nejšťastněji… může se aktivovat zase jiná neurální síť a kolotoč myšlenek a nepříjemných emocí je opět na světě. 

Ani si to  neuvědomíte a vaše neurální síť zformovaná z vašich opakovaných myšlenek, jednání, pocitů, činností, emocí, prožitků a dovedností vás opět dovedla někam, kam nechcete. (Do „negativních“ emocí)

A když každý den zpracováváte stále dokola tytéž myšlenky, neurální sítě se stanou automatickými, nevědomými a rutinními.

Já osobně toto považuji za jeden z největších problémů dnešních lidí. Potkávám se s tím u svých klientů opakovaně.  Necháváme se nachytat do „pasti“ svých vlastních myšlenek, a i když je v našich životech všechno / většina věcí v pořádku, naše mysl nám stejně nedá klid a my se „zbytečně“ trápíme. 

On to ale nemyslí zle, on nás chce chránt.
 

Neokortex v našem mozku přirozeně pracuje tak, že se nás snaží připravit na to, co by mohlo nastat. Chce nás ochránit před něčím nebezpečným. Většinou nás dnes nemusí chránit před divokými zvířaty, témata jsou dnes jiná: hypotéka, problémy v partnerství, finance, děti, politika, problémy v zaměstnání a podobně.

Když tedy náš neokortex neustále vymýšlí, jak nás ochrání, postupně se naučíme startovat stresovou reakci v těle pouhými myšlenkami. Potíž je v tom, že: mozek a tělo nepoznají rozdíl mezi tím, co zažíváme a co si myslíme.

Jak jsem zmiňovala, třeba ležíme ráno v posteli, ale s probuzením se nám spustí asociace myšlenek týkající se toho, jak zase tento měsíc vyjdeme s penězi, nebo jak to dopadne v práci, nebo strachy z války, a přestože jsme v teple a bezpečí postele, v těle okamžitě probíhá stresová reakce.

V těle se při stresu vyprodukuje adrenalin, jsme připraveni bojovat, nebo utéct (případně zmrznout, nebo potěšit lidi). Zvýší se krevní tlak, roztahují se zornice, zastavuje se produkce slin a trávení, zrychluje se srdeční tep, je aktivován sympatický nervový systém.

Časem se stres může překlopit i na chronický stres, kdy si dlouhodobě s něčím děláme starosti, což postupně zhoršuje naše zdraví kvůli stresovým chemickým látkám vyplavovaným do těla. 

Zablokované krky, častá nemocnost, zvýšený tlak, chronická únava, deprese, nedostatek energie, špatná kvalita spánku, nízké libido, obecně problémy se srdcem, bolavé svaly, špatné trávení, bolesti zad, úzkosti, obezita, zvýšená hladina cholesterolu, problémy s krevním cukrem… to vše jsou poruchy spojené se stresem.

 

Abych to tedy shrnula: ve své podstatě jsme tedy chemické bytosti. Vždy, když myslíme, vznikají v těle chemické látky, které vytvářejí emoce a další reakce v těle.

Zjednodušeně to tedy funguje takto:

Neokortex na něco myslí / reaguje / cítí ➡️ střední mozek dodává tělu neurochemické faktory, které aktivují různá oddělení neurální sítě ➡️ tvoří se emoce ➡️ ovlivňuje to zdravotní stav

Proto stojí za to si ze svých myšlenek a emocí udělat přátele. A nenechat se jimi zahltit, zacházet s nimi vědomě. O emocích podrobněji píšu zde.

Co tedy můžeme udělat pro změnu?

 • Vymanit se z režimu přežití (stresu)
 • Pěstovat bdělou přítomnost
 • Aktivovat synaptická / neurální schémata v jiném uspořádání a pořadí = vypálit nové myšlenky
 • Tím se změní mysl
 • Tím se změní chemické zprávy pro tělo
 • Modifikujeme chování
 • Tímto nastoupíme na dráhu rozvoje

A co to znamená prakticky?

 1. přestat „jezdit“ na autopilota, nachytávat se u těch stále stejných opakujících myšlenek a vracet se do přítomnosti – nenechat se odvézt neurální sítí
 2. změnit rutinní činnosti, povznést se nad ně, dělat věci jinak (klidně i drobnosti)
 3. zažívat nová dobrodužství
 4. učit se stále něčemu novému
 5. meditovat
 

Tip:

Obvykle děláme věci pořád stejně. Ráno máme stejné ranní rituály, zuby si čistíme stejným způsobem, a hlavně přemýšlíme pořád stejně.

Můžete si to představit tak, že když jste vědomí a pozorujete své myšlenky, je to, jako byste seděli na rozcestí. Myšlenky si můžete představit jako auta, která jezdí po silnicích neurálních sítí. Vy nevědomě nasedáte do těch stejných aut stále dokola. Př: Musím pověsit prádlo – musím sundat to suché – musím tu vlastně uklidit – děti zlobí – nikdo mi nepomůže – jsem na to všechno sama – a najede emoce.

Většina lidí si neuvědomuje, že má volbu myslet jinak. Že nemusí do toho auta nastoupit. Vy už to víte. Máte volbu.

Navíc, když myslíme pořád na ty stejné věci, je to, jako by tím směrem jezdilo víc a víc aut, silnice se zvětšuje a synapse v mozku se víc a víc upevňuje. Tím pádem je čím dál tím snazší tímto myšlenkovým sledem/touto neurální sítí jít.

Zkuste ode dneška chytat sami sebe u myšlenek, které Vám neslouží, a “vracet se na rozcestí”.

Zkuste myslet, a tím pádem i jednat neobvykle, jinak, nově. Můžete zkusit i pracovat s kartičkami emoční první pomoci, které najdete na mém webu zdarma.

 

Všechno se dá zlepšit! 

Pokud byste na to nechtěli být sami, svoji práci s myslí můžete zlepšit během individuálních sezení, skupinových lekcí.

Své emoce můžete ovládnout díky E-booku o emočním mistrovství.

O autorce

Mgr. Petra Kolafa

Můj život je zasvěcen vztahům a dvěma úžasným, energickým synům, kteří jsou vzděláváni doma, přičemž jeden z nich čelí výzvě ADHD a je bez medikace. Tato cesta mi poskytuje hluboké poznání a nepřetržitou motivaci pro osobní růst a práci s emocemi.  Proto si moje duše vybrala věnovat se Terapii, Józe a kreativitě. VÍCE SI MŮŽETE PŘEČÍST  / POSLECHNOUT ZDE.

Úvodní 30 minutové sezení zdarma si rezervujte zde

Stáhněte si zdarma:

karty

emoční první pomoci

Co pro sebe můžete udělat, abyste se přepnuli do stavu uvolnění a léčení?

Vytiskněte si kartičky, rozstříhejte, zamíchejte a vytahujte ve chvílích, kdy vás emoce přemůžou.

Stáhněte si Karty emoční první pomoci ZDARMA I VY

Ochrana osobních údajů. Obchodní podmínky. O autorce. 

Copyright ©2023 Petra Kolafa. Všechna práva vyhrazena.

Přidejte se mezi nás: